همه چیز درباره نحوه تشخیص لنت ترمز خوب و بد

زمان مطالعه :

دسته بندی :

لنت ترمز

نویسنده مطلب :

مهدی یوسفی

تاریخ انتشار :

7 تیر 1403

لنت ترمز یکی از آن قطعه‌هایی است که هر چند وقت یک بار باید تعویض شود تا در عملکرد سیستم ترمز خودرو اشکالی ایجاد نشود. اگر نحوه تشخیص لنت ترمز خوب را بدانید، می‌توانید مناسب‌ترین محصول را برای ماشینتان انتخاب کنید. منظور از لنت خوب، لنتی است که هم از نظر عملکرد و هم از نظر طول عمر در سطح قابل قبولی باشد.

از آن جایی که لنت ترمز یکی از قطعه‌هایی است که به‌طور دائم در خودرو درگیر است، سریعا دچار فرسایش می‌شود و بیشتر از قطعه‌های دیگر نیاز به تعویض دارد؛ از همین رو اگر به دنبال تعویض لنت ترمز خودرویتان هستید، با این مقاله از اوستایدک همراه باشید تا نحوه تشخیص لنت ترمز خوب را یاد بگیرید.

 

نوع لنت ترمز را انتخاب کنید

چهار نوع لنت ترمز وجود دارد؛ باید از قبل بدانید کدام نوع روی ماشینتان نصب شده است تا بتوانید جایگزین‌های مناسبش را پیدا کنید. اگر از نوع لنت ترمز مطمئن نیستید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. این چهار نوع لنت را در ادامه معرفی می‌کنیم.

·      نیمه‌فلزی: بین 35 تا 65 درصد این لنت‌ها را فلز تشکیل می‌دهد. لنت‌های نیمه‌فلزی بسیار بادوام هستند و حرارت را به‌خوبی انتقال می‌هند. این لنت‌ها تا حدودی پرسروصدا هستند، به دیسک آسیب می‌رسانند و در هوای سرد کارایی کم‌تری دارند.

·      ارگانیک: این لنت‌ها از مواد فیبری مانند لاستیک، کربن یا شیشه ساخته می‌شوند. این لنت‌ها صدای کم‌تری تولید می‌کنند؛ اما از آن جایی که نرم هستند، سریع‌تر فرسوده می‌شوند و گرد و غبار بیشتری ایجاد می‌کنند.

·      کم‌فلز: این لنت‌ها معمولا از یک فرمول آلی با مقدار کمی فلز ساخته می‌شوند؛ دلیل ساخت این نوع لنت‌ها، کمک به انتقال حرارت و افزایش سرعت ترمزگیری است.

·      سرامیکی: لنت‌های سرامیکی احتمالا موثرترین نوع هستند و بیشتر بافت آن را الیاف سرامیکی تشکیل می‌دهند. این لنت‌ها تقریبا بی‌صدا هستند، گرد و غبار کمی تولید می‌کنند و کم‌ترین آسیب را به دیسک وارد می‌کنند. نکته منفی درباره لنت‌های سرامیکی، قیمت بالای آن‌ها است.

 

خودروی شما چه لنت ترمزی نیاز دارد؟

در نحوه تشخیص لنت ترمز خوب، پس‌ از شناختن انواع لنت، باید بدانید که کدام نوع برای وسیله نقلیه شما مناسب‌تر است؛ چرا که انتخاب نوع اشتباه می‌تواند عواقب بدی داشته باشد. در این بخش، لنت‌های مناسب هر خودرو را معرفی می‌کنیم:

1.    خودروهای سبک و کوچک

یک خودروی کوچک برای توقف‌کردن نیاز به نیروی زیادی ندارد. لنت‌های ترمز ارگانیک می‌توانند قدرت مورد نیاز آن‌ها را برای توقف فراهم کنند. این لنت‌ها صدای کمی تولید می‌کنند و هزینه کمی دارند. تنها مشکل احتمالی آن‌ها، تولید گرد و غبار است. اگر مشکلی با پرداخت هزینه بیشتر ندارید، استفاده از لنت‌های سرامیکی می‌تواند این مشکل را برایتان حل کند.

2.    ماشین‌های سایز متوسط

با افزایش اندازه خودرو، قدرت بیشتری برای توقف نیاز است. برای این دسته از خودروها، یک لنت ترمز کم‌فلز گزینه مناسبی است که البته کمی سروصدا دارد. برای این خودروها، لنت‌های سرامیکی هم مناسب هستند.

3.    خودروهای اسپرت یا شتاب بالا

هر خودرویی که شتاب بالا دارد، باید بتواند به همان سرعتی که راه می‌افتد، توقف کند. به همین دلیل، استفاده از لنت‌های نیمه‌فلزی یا سرامیکی با کارایی بالا را برای تامین نیروی لازم ترمز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

4.    وسایل نقلیه سنگین مثل کامیون، ون و خودروهای SUV

یکی از راه‌های نحوه تشخیص لنت ترمز خوب برای یک ماشین، توجه به وزن ماشین است. افزایش قابل توجه وزن خودروهای این دسته باعث می‌شود تا نیروی زیادی برای ترمزگرفتن داشته باشند. برای این دسته از وسایل نقلیه، لنت‌های ترمز فلزدار توصیه می‌شوند. هرچه فلز لنت بیشتر باشد، ترمزگیری بهتر انجام می‌شود. این لنت‌ها می‌توانند سروصدای زیادی داشته باشند؛ اما ایمنی شما را تضمین می‌کنند.

 

یک لنت ترمز خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

زمانی که به دنبال خرید لنت ترمز می‌روید، با ده‌ها گزینه روبه‌رو می‌شوید و این مسئله، انتخاب را برایتان سخت می‌کند. بسیاری از برندهای موجود ممکن است کیفیت خوبی نداشته باشند و استفاده‌کردن از آن‌ها خسارت‌هایی را به همراه داشته باشد.

سازندگان لنت‌های ترمز، در بیشتر موارد فرمول ساختشان را مخفی و در عوض، طیف وسیعی از لنت‌ها را برای خودروهای مختلف روانه بازار می‌کنند. یادتان باشد که همیشه گران‌ترین لنت موجود در بازار، بهترین گزینه نیست؛ بهترین گزینه آن است که استانداردهای مناسب خودروی شما و شرایط رانندگی‌تان را رعایت کند.

برای نحوه تشخیص لنت ترمز خوب، شما باید 9 نکته را موقع خرید در نظر بگیرید تا بهترین لنت را برای ماشینتان انتخاب کنید. نوع لنت ترمزی که انتخاب می‌کنید به سبک رانندگی و شرایطتان بستگی دارد. در ادامه این 9 نکته را مرور می‌کنیم.

1.    موثربودن لنت‌ها و نیروی ترمزگیری

لنت ترمز خوب، هم عملکرد و هم ایمنی خودرو را بهبود می‌بخشد. وقتی صحبت از توانایی توقف می‌شود، لنت‌های فلزی بهترین عملکرد را دارند؛ بعد از آن‌ها لنت‌های سرامیکی قرار دارند و در آخرین رده، لنت‌های ارگانیک قرار می‌گیرند.

2.    عملکرد لنت در آب‌وهواهای مختلف

هنگام تصمیم‌گیری برای خرید لنت ترمز، مهم است که آب‌وهوای محلی خود را در نظر بگیرید. برای مثال برخی مناطق زمستان‌های بسیار سرد و برفی دارند و برخی دیگر، تابستان‌های بسیار گرم.

لنت‌های ترمز ارگانیک و سرامیکی دارای محدودیت دما هستند و عملکرد آن‌ها در دماهای بسیار بالا یا بسیار پایین کاهش می‌یابد؛ مخصوصا در هوای بسیار سرد که لنت‌ها برای رسیدن به عملکرد ایده‌آل، باید گرم شوند. در مقابل این لنت‌ها، لنت‌های فلزی تقریبا در همه دماها عملکرد خوبی دارند و تحت تاثیر دما قرار نمی‌گیرند.

3.    ترمزگیری عالی با موتور سرد و گرم

لنت‌های ترمز خوب باید عملکرد مشابهی در زمان گرم‌بودن یا سردبودن موتور داشته باشند و اصطکاک لازم را ایجاد کنند. اگر یک لنت ترمز زمانی که خودرو تازه روشن شده است، نمی‌تواند ترمزگیری خوب و مطمئنی داشته باشد، قطعا کیفیت ساخت خوبی ندارد.

4.    توجه به حداکثر دمای عملیاتی (MOT)

این بالاترین دمایی است که لنت ترمز می‌تواند قبل از ناامن‌شدن تحمل کند؛ هرچه این عدد بالاتر باشد، لنت ترمز مطمئن‌تر است.

5.    صدای سوت موقع ترمزگیری

بعضی از راننده‌ها ممکن است موارد دیگری را برای انتخاب لنت ترمز در نظر بگیرند؛ یکی از این عوامل، صدای ترمز است. این ویژگی مخصوصا برای کسانی که به صدا‌های اضافی و ناراحت‌کننده حساس هستند، مهم است.

لنت‌های سرامیکی تقریبا هیچ سروصدایی تولید نمی‌کنند و از این نظر، بهترین گزینه هستند. در رده بعدی، لنت‌های ارگانیک قرار می‌گیرند که صدای کمی دارند؛ اما لنت‌های فلزی که در رده آخر قرار می‌گیرند، سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند.

 

6.    مقدار گرد و غبار

در بین راهکارهای نحوه تشخیص لنت ترمز خوب، میزان گرد و غبار تولیدی، یکی دیگر از راه‌ها است. لنت‌های ترمز از طریق ساییده‌شدن روی دیسک چرخ، اصطکاک ایجاد می‌کنند و با این اتفاق مقداری از لنت فرسوده می‌شود. با هر بار ترمزگیری، مقداری گرد و غبار روی لنت ایجاد می‌شود. این گرد و غبار می‌تواند روی اجزای سیستم ترمز یا روی چرخ‌ها جمع شود.

لنت‌های ارگانیک به دلیل ترکیبات نرم‌ترشان بیشترین مقدار گرد و غبار را تولید می‌کنند. لنت‌های فلزی هم از مواد خاصی تشکیل می‌شوند که گرد و غبار قابل توجهی ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر، تولید گرد و غبار توسط لنت‌های سرامیکی در کم‌ترین میزان است و به همین دلیل، اغلب روی خودروهای اسپرت و لوکس قرار می‌گیرند.

7.    تعویض آسان

تعویض لنت ترمز باید آسان باشد و به‌راحتی بتوانید این کار را انجام دهید؛ البته بهتر است خودتان لنت را تعویض نکنید و از یک مکانیک کمک بگیرید.

8.    قیمت

نکته دیگر در نحوه تشخیص لنت ترمز خوب از بد، قیمت آن است؛ اگر قیمت یک لنت ترمز به‌طور عجیبی پایین است، اصلا به خریدش فکر نکنید. در انتخاب لنت ترمز، به‌جز کیفیت و کارایی آن، قیمتش هم اهمیت زیادی دارد. اگرچه هر تولیدکننده لنت، آن‌ را با فرمول ویژه خودش تولید می‌کند؛ اما به‌طور کلی لنت‌های ارگانیک، فلزی و سرامیکی در سه دسته قیمتی مجزا قرار می‌گیرند.

لنت‌های سرامیکی به‌دلیل نوع خاص ساخت و هزینه تولید بالاتر، گران‌ترین لنت‌های موجود در بازار هستند. در رده بعدی از نظر هزینه، لنت‌های فلزی هستند و در پایین‌ترین رده قیمتی، لنت‌های ارگانیک قرار دارند. البته بعضی از تولیدکنندگان به دلیل شهرت زیادشان، قیمت‌های بالاتری برای لنت‌ها می‌گذارند.

9.    دوام یا طول عمر

دوام لنت ترمز هم به‌اندازه قیمت آن مهم است. اگر لنت ترمز ارزانی بخرید، اما عمر کوتاهی داشته باشد، در واقع پول بیشتری از جیبتان رفته است؛ در مقابل، کمی هزینه بیشتر می‌تواند دردسرتان را کم کند و هزینه‌هایتان را پایین آورد. به‌طور کلی، لنت‌های فلزی عمر طولانی‌تری نسبت به دو نوع دیگر دارند. در نقطه مقابل، لنت‌های ارگانیک هستند که کم‌ترین دوام را دارند. در بین این دو هم لنت‌های سرامیکی قرار دارند.

 

آیا لنت‌های ترمز اندازه‌های متفاوتی دارند؟

لنت‌های ترمز در یک اندازه جهانی که برای همه خودروها مناسب باشند، عرضه نمی‌شوند. همان‌طور که خودروها در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند، لنت‌های ترمز هم اندازه‌های مختلفی دارند. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه اندازه خودرو و چرخ‌هایش بزرگ‌تر باشد، لنت‌های بزرگ‌تر و ضخیم‌تری نیاز دارد. پس، لنت ترمز یک خودروی کوچک برای یک SUV مناسب نیست و برعکس.

البته اندازه لنت ترمز در نحوه تشخیص لنت ترمز خوب اهمیتی ندارد؛ چرا که انواع لنت ترمز در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و به‌راحتی برای هر خودرویی در دسترس هستند. برای دانستن این‌که اندازه لنت خودروی شما باید چقدر باشد، کافی است یک جستجوی ساده در اینترنت بکنید یا از مکانیک متخصص بپرسید.

 

جمع‌بندی

وقتی که زمان تعویض لنت ترمز می‌رسد، با گزینه‌های زیادی برای جایگزین‌کردن آن‌ها روبه‌رو می‌شوید. بیشتر این لنت‌ها ممکن است کیفیت خوبی نداشته باشند یا برای خودروی شما مناسب نباشند؛ به همین دلیل، لازم است تا نحوه تشخیص لنت ترمز خوب را بدانید. در این مقاله از معیارهای اصلی و مهم در انتخاب لنت درست و مناسب گفتیم. شما از کدام نوع لنت ترمز استفاده می‌کنید؟ به نظر شما معیار خوب یا بدبودن یک لنت چیست؟

کلمات کلیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن